Co to je psychosomatika a jaký je rozdíl mezi placebo a nocebo efektem

23.7.2020 | autor: Redakce PŽ

Co to je psychosomatika a jaký je rozdíl mezi placebo a nocebo efektem

Víte, jaký je rozdíl mezi přístupem východní a západní medicíny? Co je to psychosomatika a co dokáže? A v čem se liší takzvaný placebo a nocebo efekt? Na tyto otázky vám přinese odpovědi následující článek. 

V čem se liší přístup východní a západní medicíny?

Zjednodušeně řečeno, podle západní medicíny jsou příčinou onemocnění genetické dispozice, patogeny a další vnější příčiny. A léčba by měla probíhat s použitím vnějších faktorů, typicky v podobě léků, operací a jiných zákroků.

Oproti tomu východní medicína vychází z přesvědčení, že nemoc je výsledkem vady v propojení těla, mysli a emoční složky, a léčí ji jako celek.

TIP: Chcete posílit pocit vnitřní spokojenosti a naučit se to nejlepší ze současného NLP? Přihlaste se na kurz NLP kouč. 

Co je to psychosomatika a jak přesně funguje?

Z principů východní medicíny ostatně vychází i základy psychosomatiky, které jsou postaveny na poznatcích o schopnostech lidské mysli uzdravit se, nebo si naopak nějakou nemoc přivodit. 

V řadě zemí je psychosomatika v dnešní době uznávána jako nadstavbový obor pro studenty lékařských fakult. V některých zemích je dokonce psychosomatická péče hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Jestliže se na psychosomatiku podíváme z širšího úhlu pohledu, jedná se o způsob uvažování o zdraví a nemoci, který pohlíží na zdravotní potíže člověka v kontextu jeho jedinečného osobního příběhu.

Velmi zjednodušeně bychom přitom mohli říct, že to, jak přesně člověk žije, tak je nemocný nebo zdravý.

Placebo vs. nocebo efekt

Termín placebo byl na vědecké úrovni vůbec poprvé popsán v roce 1955. Dr. Henry Beecher prokázal, že když pacientům podáme místo léku cukr nebo třeba slanou vodu, přibližně třetina z nich se vyléčí. A to zcela prokazatelně na úrovni reálných fyzických změn. 

Klinické testy léků prokazující jejich efektivnost musí vědecky dokazovat, že účinky daného léku moc placeba převyšují. Současná věda nezná přesné vysvětlení toho, proč přesně na nás placebo tak působí. To, že spolu tělo a mysl komunikují pomocí hormonů a neuropřenašečů, je však jisté.

Nocebo efekt je přitom přesným opakem placebo efektu. Znamená to, že dojde k očekávanému zhoršení obtíží jen na základě víry, že tomu tak bude. Příkladem může být třeba náhlé objevení nežádoucích vedlejších příznaků po přečtění si příbalového letáku, který na ně upozorňuje. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.