Jak se projevuje artróza a jak s ní bojovat?

12.5.2015 | autor: Redakce PŽ

Jak se projevuje artróza a jak s ní bojovat?

V dnešní době nejčastějším kloubním onemocněním je artróza, která se vyskytuje především u starší  generace. Pokud tedy máte problém s klouby a nejste si jisti, zda se jedná o artrózu, pak čtěte dále. Tento článek vám poskytne veškeré informace týkající se o projevech artrózy a jak s ní bojovat.                            

Artróza, chronické degenerativní onemocnění kloubů, nejčastěji postihuje velké nosné klouby u nohou nebo menší klouby na rukou. Jak už bylo výše zmíněno, nejčastěji artrózou trpí starší jedinci. Touto nemocí bývají častěji postiženy ženy, u kterých se projevuje především artróza kolenního kloubu nebo artróza rukou.

Jak se artróza projevuje?

V počátcích tohoto onemocnění dochází kvůli snížení glykosaminoglykanů k menší pružnosti kloubní chrupavky. Na základě toho se vytvoří na hladkém povrchu drobné štěrbiny, které se časem prohlubují až ke kosti. Tím dochází k poškození měkkých částí (konkrétně vazů). Struktura chrupavky se tak mění a dochází zde k tvorbě kostěných výrůstků.

Obecně tedy v počátečním stádiu je kloub bez vizuálních fyzických změn. Ke zvětšení a zhrubnutí dochází později. Pacient s artrózou pak pociťuje v některých krajních polohách prudkou bolest. S postupem nemoci je postižení čím dál tím více omezen v pohybu. Zvětšuje se samozřejmě i bolest a to zejména po celodenní námaze, při změně počasí, s neopatrným pohybem atd.

Pokud se u pacienta projevuje artróza kyčelního kloubu, má postižení rovněž problémy s chůzí ze schodů. I když je pohyb u tohoto onemocnění omezený, kromě kyčelního kloubu nedochází k celkové nehybnosti.

Jaké jsou příznaky artrózy?

Artróza má celou škálu příznaků. Prvním a zároveň typickým příznakem je bolest kloubů při zvýšené zátěži či pohybu. Mezi další běžné příznaky patří konkrétně:

  • pohybová ztuhlost (zejména při vstávání z postele, křesla či změně polohy těla)
  • otok kloubů
  • omezení funkce kloubů
  • deformace kloubů (známka pokročilého stádia artrózy)

Léčba artrózy

Jelikož při vzniku artrózy nejsou zcela jasné a známé příčiny, tak prozatím neexistuje ani taková léčba, která by vedla k úplnému uzdravení postiženého kloubu. Aplikovaná léčba vede tedy spíše ke zpomalení procesu onemocnění.

Předepsání léků

Léčba artrózy probíhá komplexním způsobem. To znamená, že jsou postiženému předepsána vhodná analgetika, která dokážou snížit bolest a v případě zánětu či svalového spasmu bere pacient dále protizánětlivé léky a svalové relaxanty. Dále se doporučuje další kloubní výživa přispívající ke zlepšení celkového stavu kloubu, která by měla obsahovat glucosamin sulfát, chondroitin sulfát, diacerhein, hayluronovou kyselinu, kolegen či condrosulf.

Léčba by se měla rovněž zaměřit na snižování rizik a příčin vzniku artrózy. Pokud má pacient vyšší tělesnou hmotnost, bude mu doporučena redukce váhy, aby klouby nebyly zatěžovány nadváhou. Dále je důležité nemocný kloub příliš nenamáhat. S tím vám pomohou různé ortézy, hole, berle či další vhodné pomůcky.

Pravidelná rehabilitace

Vhodná je také cílená rehabilitace, která dokáže snížit bolestivost, rozvoj svalových skupin okolo postižených kloubů, zvětšit rozsah pohybu a celkově zlepšit situaci nemocného. Doporučujeme proto podstoupit některé z jmenovaných rehabilitačních úkonů:

  • svalová cvičení
  • masáže
  • elektroterapie
  • magnetoterapie, použití laseru
  • léčba teplem či chladem

Rehabilitaci je možné doplnit nějakým vhodným sportem, např. plaváním, chůzí, jízdou na kole atd.

Artrózu lze v dnešní době považovat za onemocnění 21. století, neboť souvisí s naším životním stylem, způsobem stravování, s nárůstem obezity a nedostatkem pravidelného pohybu. Abychom tomuto onemocnění předešli, je dobré si udržovat optimální váhu, fyzickou kondici a dostatečnou pohyblivost kloubů a svalů.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.