Proč si udržet status studenta

27.1.2020 | autor: Redakce PŽ

Proč si udržet status studenta

Status studenta je na naší jazykové škole velkým tématem. Studenti navštěvující pomaturitní studium jazyků ho totiž z velké části studují právě proto, aby si tuto vzácnou nálepku udrželi. Z jakého důvodu je pro ně ale výhodné udržet si status studenta „zuby nehty‘?

Status studenta a podmínky jeho vzniku

Je termín, zahrnující veškeré studentské výhody: zdravotní pojištění hrazené státem, studentské slevy na dopravu, úlevy na daních atd.

Tyto výhody získáváš, jestliže jsi student denního studia na SŠ, VOŠ nebo jakéhokoliv studia na VŠ.

Z hlediska zákona mají nárok na status studenta i čerství absolventi středních škol, kteří se rozhodnout pro pomaturitní studium angličtiny, němčiny či dalších jazyků, tedy tzv. jednoleté denní studium jazyků.

Na všech výše zmíněných institucích vzniká nárok na status studenta dnem zápisu do studia, u pomaturitních kurzů je nárok na něj poněkud specifický. Ať už se rozhodneš pro kurzy angličtiny nebo jiného jazyka, nárok na status studenta budeš mít pouze tehdy, jestli se přihlásíš ke studiu do konce kalendářního roku po úspěšně vykonané maturitní zkoušce.

Jak je to s pomaturitním studiem jazyků?

Za plnohodnotný pomaturitní jazykový kurz se přitom myslí forma denního studia, která má minimálně 20 vyučovacích hodin (45 minut) týdně po dobu celého školního roku a instituce, ve které kurzy probíhají, musí být akreditovaná MŠMT.

Co si představit pod pojmem studentské výhody?

Pokud splňuješ některou z výše uvedených podmínek pro vznik statusu studenta, můžeš se radovat. Proč? Nemusíš platit zdravotní pojištění!

To za Tebe po tuto dobu bude platit stát, tedy jen pokud jsi již nedovršil 26. roku života. Jde o výhodu, kterou si mnohdy neuvědomujeme do té doby, než si zdravotní pojištění opravdu musíme začít sami platit.

Všichni, kdo někdy měli nějakou brigádu, znají růžový papír. Ano, ten otravný růžový papír se spoustou kolonek, do kterých nikdy nevíme, co vepisovat. Jestliže máš status studenta, silně doporučujeme se u toho trochu zapotit a růžové prohlášení si podepsat!

Mezi další výhody patří sociální dávky (přídavky aj.), opět až do 26. roku, slevy na jízdné, slevy na kulturní akce a další!

Tak si to ještě jednou zopakujeme. Jak status studenta neztratit, když to u přijímaček nevyjde? Můžeš jít studovat na jinou VŠ. Je dobré si to hlídat, často se vypisuje i druhé výběrové řízení. Studium na SŠ či VOŠ je samozřejmost.

No a další volbou jsou jazyky. Co třeba pomaturitní studium u PELICANa v Brně? S námi se neztratíš. Ani Ty, ani tvůj status studenta!

Tvůj PELICAN



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.