Ceny pelet klesají a topení peletami už není jen praktické, ale i levné

30.7.2019 | autor: Redakce PŽ

Ceny pelet klesají a topení peletami už není jen praktické, ale i levné

Až donedávna bylo topení peletami pokládáno spíše za dražší. Avšak náklady na topení jinými způsoby rostou, cena pelet ne, dokonce díky dostupnosti dřevní hmoty klesá.

Významně poskočily ceny elektřiny i plynu. Tepelné čerpadlo je stále sice alternativou především pro ty, kdo mají nízkoenergetický dům, jeho pořizovací náklady jsou však obrovské a k tomu existuje velké riziko, že životnost tepelných čerpadel nebude delší, než se vynaložené investice vůbec vrátí. O ušetření pak nebude řeč vůbec. Jako skvělá alternativa pak přichází topení peletami.

Co byste měli vědět o peletách

Pelety jsou droboučké palivo, malé válečky z dřevěných pilin, o průměru do 6 až 8 mm a délce 20 až 30 mm. Prodávají se obvykle pytlované, v menších, pro zásobníky ihned upotřebitelných pytlích. Tvar a velikost pelet je dělá vhodným palivem pro použití ve speciálních peletových topeništích. Navíc jsou ideální proto, aby se do topeniště sypaly automaticky ze zásobníků. Topíte tedy dřevem a současně automaticky. To u špalků sice taky jde, ale jde spíše o DIY řešení pro obří kotelnu. A bála bych se do toho jít, nemít doma na plný úvazek hasiče.

Pelety do kotlů i do kamen

Jako palivo dovedou pelety uspokojit majitele celoročně obydlených domů i chalup, domů velkých i malých, zateplených i nezateplených. Možnosti vytápění máme dvě. První je s použitím kotlů na pelety. K nim lze instalovat obří zásobníky. Dokonce tak velké, že nemusíte přitápět po celou sezónu. Chce to pak ale větší kotelnu, navíc suchou. Avšak přitopit jednou za tři dny, nebo za týden, není nic hrozného. Navíc to zvládne i dítě, protože se pouze do zásobníku přisypou pelety zabalené v poměrně lehkých pytlích.

Další možností pak jsou peletová kamna. Ta mohou být skutečnou ozdobou interiéru. Z litiny, z ozdobného plechu, i kachlová. Obvykle mají prosklené topeniště, takže se můžete koukat do nádherného hřejivého plamene. Tady máte možnost volby, zdali kamna použijete jako lokální topení, nebo si pořídíte taková, která lze napojit na rozvody a teplo klasicky rozvedete do radiátorů. I peletová kamna mají zásobníky, i když menší než kotle.

Na kolik to přijde?

Peletové kotle i kamna vyjdou dráž než ty na dřevo, ale investice se vyplatí. Už jen díky tomu, že získáte skutečně automatické vytápěníCena pelet je nejlevnější u profidodavatelů, jako je Optimtop. Cena topení za rok je u běžného rodinného domu kolem 30 000 Kč. U nízkoenergetického se dostanete i na polovinu.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.