Existuje zdravý toustovač?

30.1.2017 | autor: Redakce PŽ

Existuje zdravý toustovač?

Dva plátky voňavého toustového chleba zajíždí do štěrbiny toustovače, my si zatím nachystáme plátek čedaru a plátek krásné farmářské šunky z malého chovu a špetku másla. Ozve se cinknutí, to už se nám sbíhají sliny, málo naplat, ráno bez teplého toustu si nedovedeme představit. Ale co to? Toust je hnědý a po krajích dokonce černý. Je to vůbec zdravé?

Pokud jde o lidi, existují dva extrémy. Jedni se krmí přepálenými tuky a zapíjí to kořalkou, druzí věří, že voda na pití nese jakousi informační civilizační zátěž a je potřeba ji harmonizovat ponořením křišťálu a zpíváním manter. Ale i třetí skupina, která k potravinám přistupuje se zdravou mírou racionality bez přehánění, nedávno zjistila, že pečením sacharidů v mouce vznikají akrylamidy, které bychom měli chtít z potravy odstranit. Jak se to dotkne našeho křupavého toustíku, bez kterého nedokážeme ráno vylézt z postele?

Méně je více, ale jak toho docílit?

Zuhelnatělý toust s klidem pozře málo kdo, většina moderních toustovačů má navíc několikastupňovou regulaci intenzity propečení, takže se spálení jednoduše vyhneme. Ono hnědnutí, které se odborně nazývá Maillardova reakce a které spočívá v reakci sacharidů a bílkovin při zvýšené teplotě, je samozřejmě postupný proces, při kterém problematické látky vznikají pozvolna a tak se na běžně opečený toustík nemusíme hned dívat stejně ostražitě, jako třeba na krabičku cigaret.

Víte, že například existují toustovače, které vám dovolí nastavení intenzity propečení v deseti stupních, nebo dokonce funkci, která umožňuje nedopečený toust ještě trošku víc opéct? Díky takovému nastavení se nikdy nestane, že byste toust spálili a ve snaze ušetřit ho snědli. Cilitvé nastavení intenzity, navíc s funkcemi rozmražování a opékání jen z jedné strany (to je na půlené housky) budete mít pečivo voňavé a křupavé, ale nikdy spálené.

Bez obav, tělo je nejlepší čistička na světě

Přítomnost nejrůznějších problematických látek v potravě, vodě nebo vzduchu kolem nás je holý fakt. Je to civilizační bonus a možná i příčina velké spousty civilizačních nemocí. I tak žijeme prokazatelně nejkvalitnějším životem v lidské historii, jsme nejzdravější a dožíváme se průměrně nejvyššího věku naprosto soběstační. Lidské tělo se totiž dokáže široké škály toxických látek velmi efektivně zbavovat. Na nás tedy je, jestli mu v jeho každodenní práci pomůžeme (třeba i tím, že se naučíme správně používat toustovač), nebo na něj (naprosto nezdravou životosprávou) úkolů navalíme víc.

Obrázek: commons.wikimedia.org (CC BY)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.