Naučte se lépe zacházet se svými osobními financemi

4.4.2018 | autor: Redakce PŽ

Dříve než se pustíme do rozboru osobních financí, měli bychom si říct, co ten pojem vlastně znamená. Nespadají sem jen rodinné příjmy a výdaje, ale prakticky všechno, co se týká vaší osoby či rodiny po finanční stránce. Do osobních financí patří i spotřebitelské úvěry, spořící účty, investice na burze, starobní důchod, životní a další pojištění nebo správa daně z příjmu.

Pokud jste se rozhodli od základu přebudovat přístup ke svým osobním financím, musíte zohlednit příjem peněz, vlastní rozpočet, hlavní zdroje výdajů a samozřejmě spoření. Mějte na paměti, že vás může potkat jakákoliv situace, která s sebou do budoucna přináší rizika nečekaných finančních výdajů. Můžete se naučit ušetřit peníze v oblastech, kde byste to ani nečekali, nebo je chytře investovat na těch správných místech.

Plánování rozpočtu je základ

Úplným základem pro porozumění osobním financím je naplánování osobního či rodinného rozpočtu. Lidé mnohdy ani nevědí, za co přesně utrácejí a kam se každý měsíc podějí jejich těžce vydělané peníze. Tomu musíte zamezit. První vyhodnocení finančního rozpočtu může být trochu zdlouhavý proces, ale musí být pečlivé. Jedině tak dostanete své peníze pod kontrolu. Sečtěte všechny své pravidelné měsíční příjmy a výdaje. Pak je mezi sebou porovnejte a zkuste přehodnotit některé položky. Je dobré si speciálně pro tuhle příležitost založit knihu pro domácí účetnictví. V dnešní době však najdete i spoustu stejně užitečných programů, které vám celý proces usnadní.

Jak dále naložit s finančním rozpočtem

Výsledek porovnání příjmů a výdajů by měl vždy vyjít s určitou finanční rezervou. Pokud vám žádná částka navíc nezbývá, je nutné odbourat některé nedůležité výdaje a pokusit se tento rozdíl zvýšit do plusových hodnot. Mezi nezbytné výdaje se samozřejmě řadí poplatky za bydlení včetně elektřiny a vody. Na druhém místě jsou potraviny, kde lze částku za výdaje snížit nákupem během slevových akcí nebo pořizováním jen skutečně nezbytných potravin. Pak je tu drogérie, úklidové prostředky a další zboží, které je nutné k přijatelnému životnímu stylu. V případě, že dojíždíte do práce nebo školy, musíte zahrnout do nezbytných výdajů i dopravu. Další položky lze už snadněji usměrňovat. Patří sem rekreace a kultura, bytové vybavení, oblečení a obuv. Alkoholické nápoje a tabák lze naprosto přehledně z výdajů při troše dobré vůle vynechat úplně a často při nich bývá úspora nejznatelnější. Takový rozpočet je dobré každý měsíc překontrolovat, abyste byli neustále v obraze.

Peníze lze ušetřit na každém kroku

Možností, jak ušetřit, je bezpočet. Nejdůležitější ze všeho je ale neustálý přehled o odlivu financí. Životní úroveň ovlivňuje spíše hodnota finančních úspor než výše platu. Ušetřit samozřejmě můžete i za platbu elektřiny a vody, pokud budete dbát na jejich efektivní využití. To znamená, že každé světlo nebo elektrický výrobek by měl odčerpávat energie pouze tehdy, pokud je to nezbytně nutné. Můžete si pořídit úspornější žárovky nebo dobře utěsnit vodovodní kohoutky, ale ta hlavní úspora spočívá v zodpovědném užívání energií. Výdaje za cestu do práce snížíte při skupinovém dojíždění nebo výhodnými průkazkami pro využití hromadné dopravy. Na jídle a drogérii se dá ušetřit při slevových akcích nebo nákupem podle seznamu. Místo návštěvy kina občas uspořádejte filmový večer u vás doma. Jestliže se nechcete vzdávat své vášně ke knížkám, začněte navštěvovat knihovnu. Dárky pro své blízké nekupujte, ale vyrábějte. Určitě vás samotné napadne spousta dalších věcí, díky kterým můžete ušetřit, a přesto váš život zůstane bohatý na zážitky.

Jak vyřešit dluhy a spoření

Těžká úloha pro osobní finance nastává v momentě, pokud máte nějaké dluhy. Spadá sem každá částka, která je navýšena o úroky. Tedy i hypotéky, leasing na auto nebo krátkodobé půjčky. Čím více takových závazků máte, tím víc peněz vydáváte jen za úroky. Řešením může být sloučení těchto dluhů do jednoho a platit tak úroky pouze za jednu částku. Nikdy se nesnažte dluhy vymýtit tvorbou dalších dluhů. Taková cesta nikam nevede a situaci jen zhoršíte. Především vždy své závazky plaťte včas, ať se vyhnete navýšení dluhu o upomínky a penále.

Spoření se vyplatí v případě, že vám na něj zbývá finanční rezerva. Existuje několik způsobů, které závisí na věku, zaměření nebo doby spoření. Dětem můžete založit spořící účet na vzdělání. V případě, že toužíte po novém domě, založte si spoření na bydlení. V dnešní době se vyplatí přemýšlet i o důchodovém spoření. Získaný úrok je závislý na cílové částce a také na tom, kolik peněz na účet měsíčně vložíte.

Poznejte podstatu osobních financí ještě lépe

Téma peněz je pro většinu lidí ve společnosti tabu, ale velmi málo se o něm mluví i v rodině. Buďte k sobě při zpracování rodinného rozpočtu více otevření a nebojte se mluvit o penězích i v případě, že se vám momentálně po finanční stránce příliš nedaří. Zapojit se mohou do určité míry i děti, které by se měly učit finanční zodpovědnosti už odmala. Další chytré rady vám nabízí série článků o financích, kde se dozvíte všechno podstatné pro úspěšný rozvoj vaší nové budoucnosti.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.